פסיכותרפיה אקזיסטנציאליסטית (קיומית)

הפסיכותרפיה האקזיסטנציאליסטית (מלשון Existence קיום) בה אני מטפלת, היא גישה טיפולית אשר קוראת לאדם להיענות לקול הפנימי שלו ולא ללכת שבי אחר הקולות המוכתבים מבחוץ. על פי גישה זו, אדם הבוחר ללכת בתלם, מתוך אוטומט, מונע מעצמו להגשים את מהותו והוא עלול להסתובב בעולם עם תחושות של ניכור, ריקנות ואובדן דרך. בחירה בחיים אותנטיים, לעומת זאת, מעניקה לאדם חיים מלאים, מספקים וחיוניים, למרות הקשיים והמצוקות. לכל אדם החירות והאחריות לעצב את עולמו ולהעניק פשר ומשמעות לחייו.

טיפול בגישה האקזיסטנציאליסטית הוא טיפול אנושי מאד ומעצים אשר רואה את ההיגיון בהתנהלותו של כל אדם בעולם, ללא שיפוטיות. מטרת הטיפול לסייע לאדם להתמודד טוב יותר עם מורכבות החיים ולחיות את חייו ממקום של פתיחות לעולם, של סקרנות ופליאה, של יצירתיות ויוזמה.

במה שונה הטיפול בגישה האקזיסטנציאליסטית משיטות טיפול אחרות?

גישות טיפוליות רבות מתמקדות בעברו של המטופל, בתקופת ינקותו וילדותו, מתוך אמונה שיש לעבר השפעה מכרעת ודטרמניסטית על מצבו הנוכחי. לעומתן, הגישה האקזיסטנציאליסטית גם היא מתייחסת לעברו של המטופל, אולם היא מתמקדת בעיקר בחייו העכשוויים ובנושאים המעסיקים אותו ביום יום, מתוך הבנה כי ההתעסקות המתמדת בעבר אינה מספיקה כדי להבין את מצבו בחיים. על האדם לבחון, בליווי ובסיוע של המטפל, כיצד הוא משפיע באופן מודע, או שלא מודע, על מציאות חייו ולדעת כי בידייו החופש לבחור באפשרויות אחרות שייטיבו עם חייו.

גישות טיפוליות שונות מקנות חשיבות מופרזת לתיאוריה, תוך נסיון להתאים את המטופל לכתוב בספר. לעומתן, בטיפול אקזיסטנציאליסטי הידע המקצועי והתיאורטי של המטפל בהחלט חשוב, אולם המטפל נזהר שלא להפריז בחשיבות התיאוריה ולהישאר פתוח לחוויה האישית הפנומנולוגית של האדם שמולו.

בשונה מגישות טיפוליות אחרות, הגישה האקזיסטנציאליסטית אינה מציבה את המטפל במקום הסמכותי יודע-הכל שמחליט עבור המטופל, או לחילופין "שותק" מולו. אלא שמה אותו יחד עם המטופל, במקום החוקר, המתבונן והמחפש תשובות, באמצעות דיאלוג אותנטי וכן. המטופל הוא זה שמוביל את הטיפול, הוא זה שנמצא במרכז ובוחר מה להביא למפגש הטיפולי. המטפל האקזיסטנציאליסטי מסייע לו להגיע למקומות הללו בכוחות עצמו.

בנוסף, בשונה מגישות אחרות הגישה האקזיסטנציאליסטית אינה חוששת לעסוק בשאלות קיומיות ופילוסופיות המקוננות בכולנו באופן כזה או אחר כמו, תהיות בנוגע למשמעות החיים, פחד מפני בדידות ופחד מפני סופיות החיים.

אחת לשבוע
במשך שעה תמימה המוקדשת רק לכם
תזכו לפגוש את האדם החשוב ביותר בחייכם
את עצמכם

אתם מוזמנים ליצור עמי קשר, באופן שהכי נוח לכם -
בשיחת טלפון, בהודעת SMS, במייל או באמצעות האתר.

052-4233906

anatavital4@gmail.com

אתם מוזמנים ליצור עמי קשר, באופן שהכי נוח לכם